لوله ساکشن چیست؟ معرفی انواع لوله ساکشن

لوله ساکشن چیست

لوله ساکشن تیوپ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای دستگاه ساکشن باعث انتقال ترشحات و خون از بدن بیمار به خارج از بدن او می‌شود. انواع لوله ساکشن جراحی در علم پزشکی کاربردهای زیادی دارند.

منظور از لوله ساکشن چیست؟

دستگاه ساکشن به دلیل داشتن ویژگی مکشی، ترشحات درون بدن بیمار را در شرایط مختلف خارج می‌کند. این محصول مکنده برای مواردی مثل خارج‌کردن محلول شست‌وشوی زخم، ترشحات در حین جراحی،  چربی، ترشحات در حین عمل زیبایی و سایر موارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، کاربرد دارد.

این دستگاه به دلیل داشتن یک لوله بلند، می‌تواند محتویات را از بدن بیمار خارج می‌کند. این تیوپ را با نام لوله ساکشن یا ساکشن تیوپ هم می‌شناسند. لوله در حین جراحی در مقابل پیچ‌خوردن مقاوم و کاملاً انعطاف‌پذیر است. با استفاده از تنظیمات دستگاه، می‌توان قدرت مکش را کم یا زیاد کرد. این لوله معمولاً از جنس pvc باکیفیت تولید می‌شود.

خود تیوپ برای لیپوساکشن دارای دو قسمت مختلف است که عبارت‌اند از:

  1. لوله لیپوساکشن
  2. رابط اتصال‌دهنده به دستگاه که شبیه به قیف است. این اتصالات باعث اتصال بهتر لوله به دستگاه خواهند شد.

کاربردهای لوله ساکشن چیست؟

اما کاربرد لوله ساکشن چیست؟ به‌طورکلی لوله ساکشن جراحی، در صنعت پزشکی و دندان‌پزشکی کاربردهای زیادی دارد. در صنعت پزشکی به‌منظور خروج خون منطقه موردنظر در حین جراحی و خارج‌کردن ترشحات برخی از قسمت‌های بدن مانند گلو کاربرد دارد. جراحان مغز و اعصاب معمولاً در حین جراحی و برای کاهش فشار به جمجمه، از این محصول برای خارج‌کردن ترشحات استفاده می‌کنند.

برخی از بیماران دارای مشکل تنفسی به دلیل وجود مخاط در راه‌های تنفسی امکان انجام تنفس به بهترین شکل را ندارند. با وجود دستگاه و با استفاده از این لوله‌ها، مخاط خارج می‌شود. با انجام این کار، بیمار از خطر ذات‌الریه و عفونت‌های دستگاه تنفسی حفظ می‌شود.

در هنگام جراحی و ترمیم دندان ممکن است دهان بیمار پر از خون یا حتی چرک شود. این عوامل خطراتی برای بیمار دارند. علاوه بر این، با وجود این ترشحات، دندان‌پزشک قادر به دیدن ناحیه موردنظر نیست. به همین دلیل، با استفاده از این لوله‌ها آلودگی‌ها را از دهان بیمار خارج می‌کنند.

معرفی انواع لوله ساکشن

لوله ساکشن‌ها از نظر برند انواع مختلفی دارند. مهم‌ترین تفاوت، در سایز لوله ساکشن است. به‌طورکلی انواع تیوپ ساکشن جراحی در مدل‌های زیر در بازار وجود دارند:

  • سایز 25
  • سایز 30
  • سایز 35

این تیوپ‌ها معمولاً دارای طولی به‌اندازه 250 میلی‌متر هستند. بسته به فرد مورد جراحی یا نوع عمل، پزشک قادر به استفاده از هرکدام از این سایزها است. معمولاً برای کودکان و افراد لاغرتر، از لوله‌های با سایز کمتر استفاده می‌شود. به طور معمول، سایز متوسط به‌عنوان پراستفاده‌ترین تیوپ شناخته شده و برای اکثر بیماران استفاده می‌شود. سایز بزرگ‌تر آن کمتر استفاده شده و بنا به تصمیم پزشک مورداستفاده قرار می‌گیرد.  هر چه سایز و قطر لوله بیشتر باشد، حجم بیشتری از مایعات از بدن بیمار خارج می‌شوند.

جالب است بدانید که هر سایز لوله ساکشن در یک رنگ مشخص تولید می‌شود تا با دیگر سایزها، متمایز باشد.  این محصولات در رنگ‌های آّبی، طوسی و مشکی در بازار وجود دارند. معمولاً سایز 25 در رنگ آبی، سایز 30 در رنگ طوسی و سایزهای 35 در رنگ‌های مشکی تولید می‌شوند.

ویژگی‌های لوله ساکشن چیست؟

اما  بهترین لوله ساکشن چیست؟ بهترین لوله‌های لیپوساکشن باید با استفاده از بهترین متریال pvc تولید شوند تا در برابر اختلاف فشار در حین انجام لیپوساکشن مقاوم باشند؛ در غیر این صورت دچار پارگی و آسیب می‌شوند. این محصولات در هنگام تولید باید با استفاده از گازهای استریل کننده مانند اتیلن اکساید، استریل شوند. خرید و قیمت لوله ساکشن در فروشگاه‌های اینترنتی قابل‌ مشاهده است.

بهترین نوع این محصول دارای تأییدیه از سازمان‌های بهداشتی و دارای گواهینامه ایزو 9001 است. این محصول به دلیل تولیدشدن با متریال درجه یک، به‌هیچ‌عنوان نباید در بیمار ایجاد حساسیت و آلرژی کند. بهترین نوع لوله‌های لیپوساکشن به‌صورت یکبار مصرف تولید و در بازار عرضه می‌شوند. علاوه بر این، بسته‌بندی آن‌ها باید به‌صورت کاملاً بهداشتی انجام شود.

کلام آخر

در این مقاله، به شما توضیح دادیم که لوله ساکشن چیست. همچنین با ذکر کاربردهای آن، انواع و بهترین نوع لیپوساکشن را به شما عزیزان معرفی کردیم. دستگاه ساکشن یکی از مهم‌ترین تجهیزات پزشکی است، به همین دلیل استفاده از بهترین لوله‌ها برای آن بسیار مهم است.

4.6 - (5 امتیاز)
تیم محتوا
ارسال دیدگاه