اسپکولوم چیست؟ آشنایی با انواع اسپکولوم و کاربردهای آن

اسپکولوم چیست

اسپکولوم چیست؟ اسپکولوم (Speculum) ابزاری به شکل منقار اردک است که در علم پزشکی برای دیدن قسمت‌های توخالی و حفره‌های بدن نظیر واژن، بینی، گوش و دهان به کار می‌رود. یکی از پرکاربردترین انواع اسپکولوم مدل واژینال است که برای تشخیص بیماری‌های زنان از آن استفاده می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع مدل های اسپکلوم و کاربرد آنها آشنا کنیم.

تاریخچه اسپکولوم (Speculum)

اولین پزشکی که از اسپکولوم (Speculum) استفاده کرد فردی به نام گالوان در یونان باستان بود. در آن زمان از اسپکولوم چوبی برای انجام معاینات پزشکی استفاده می‌شد. به مرور زمان و با پیشرفت علم پزشکی نمونه‌های دیگری از این ابزار ساخته شد. تاریخچه‌ی دقیق اسپکلوم‌های پزشکی کنونی به سال 1836 و کشور آمریکا برمی‌گردد. اولین اسپوکولوم فلزی و مقاوم در این سال توسط پدر علم بیماری‌های زنان یعنی جیمز ماریون سیمز ساخته شد و باعث شد درد و ترس معاینات زنان از بین برود و بیماری‌ها با سرعت و دقت بالایی تشخیص داده شوند.

اسپکلوم چیست؟

اسپکلوم وسیله‌ای است که با استفاده از آن می‌توان بافت‌های داخلی را کنار زد و حفره‌ها را مشاهده کرد. قسمت‌هایی از بدن نظیر حفره گوش، واژن یا بینی که به راحتی قابل دسترسی نیستند، با استفاده کردن از اسپکولوم قابل مشاهده و بررسی می‌شوند. انواع مختلفی از این ابزار به صورت یک بار مصرف (اسپکلوم پلاستیکی) و فلزی موجود است که پزشک می‌تواند از آن استفاده کند.

انواع اسپکلوم چیست
اسپکلوم چیست و انواع مدل های آن

انواع اسپکولوم چیست؟

انواع اسپکولوم بر اساس کاربرد به دسته های زیر تقسیم می‌شود.

اسپکلوم چشمی

از اسپکولوم چشمی (Eye Speculum) برای جراحی‌هایی چشم که لازم است پلک بالا و پایین باز نگه داشته شوند، استفاده می‌شود تا پزشک بتواند جراحی یا لیزر را به راحتی انجام دهد.

اسپکولوم چشمی

اسپکلوم بینی

با استفاده از اسپکولوم بینی (Nasal Speculum) دیواره‌های آن کنار زده می‌شود تا حفره‌های بینی به خوبی دیده شوند. به این ترتیب اسپکولوم بینی در جراحی زیبایی بینی کاربرد زیادی دارد و در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ و با جنس‌های پلاستیکی و فلزی ساخته می‌شود.

اسپکولوم بینی

اسپکلوم گوش

پزشکان از اسپکولوم گوش (Ear Speculum) برای معاینه‌ی گوش و اطمینان از سالم بودن پرده یا وجود عفونت و اشیا خارجی در گوش استفاده می‌کنند. اسپکولوم گوش ظریف و یک‌بارمصرف است و جنس آن پلاستیکی است. با توجه به تاریک بودن فضای گوش، اسپوکولوم گوش یک چراغ کوچک دارد که نور را به مجرای گوش بتاباند و باعث شود فضای گوش به راحتی دیده شود.

اسپکولوم گوش

اسپکلوم دهانی

این نوع اسپکولوم برای معاینات دهان و دندان و جراحی‌های لثه، جراحی حلق و لوزه کاربرد دارد. این ابزار دهان بیمار را باز نگه می‌دارد و باعث می‌شود پزشک بتواند کار خود را به راحتی انجام دهد.

اسپکلوم کودکان

این ابزار ظریف و کوچک است و برای معاینه‌ی بافت‌های داخلی بدن کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی این ابزار در معاینات واژینال کودکان است.

اسپکلوم بایوالو

اسپوکولوم بایوالو با طراحی ویژه و دو دهانه برای جراحی‌های واژینال مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزیت استفاده از این ابزار این است که هر دو دست پزشک آزاد است و می‌تواند به راحتی کارهای معاینه یا جراحی را انجام دهد. حتی در این ابزار محلی هم برای تجمع خون و ترشحات واژینال در نظر گرفته شده است.

اسپکولوم واژینال چیست
اسپکولوم واژینال چیست (دستگاه معاینه رحم)

اسپکولوم واژینال

پرکاربردترین نوع این ابزار، اسپکولوم‌ واژینال (Vaginal Speculum) معروف به دستگاه معاینه رحم هستند که برای آزمایش و نمونه‌برداری از آن استفاده می‌شود. انواع اسپکولوم واژینال شامل موارد زیر است:

  • اسپکولوم سنگین (Weighted Speculum): این نوع از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود و روی آن با کروم روکش می‌شود. ویژگی با اهمیت دیگر این مدل این است که انواع تیغه‌های کوتاه، متوسط و بلند دارند.
  • اسپکولوم گریوز (Graves Speculum) یک‌بارمصرف به صورت ساده و پیچی از جنس پلاستیک یا فلز ساخته می‌شود. این مدل هم تیغه‌های متنوع کوچک، متوسط و بزرگ دارد.

کاربردهای اسپکولوم واژینال چیست؟

با توجه به اینکه استفاده از اسپکولوم واژینال در علم پزشکی رواج زیادی دارد، می‌توان کاربردهای آن را به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

  • نمونه‌برداری از مخاط دهانه و گردن رحم
  • برای انجام تست پاپ‌اسمیر
  • تست فیبرونکتین جنینی برای جلوگیری از سقط جنین و زایمان زودرس
  • کولپوسکوپی و تشخیص عفونت‌های لگنی و رحمی، زگیل تناسلی، بافت‌های آسیب‌دیده رحم

جمع بندی

اسپکولوم (Speculum) یکی از ابزارهای پزشکی است که از آن برای معاینه‌ی قسمت‌های داخلی و غیر قابل مشاهده بدن استفاده می‌شود. به همین دلیل انواع اسپکولوم فلزی و پلاستیکی در مشاهده و نمونه‌برداری از تمام حفره‌های بدن کاربرد دارد. در این مطلب ویژگی‌ها و کاربردهای اسپکلوم را بیان کردیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما سودمند باشد.

قیمت و خرید اسپکولوم واژینال هایمد
قیمت و خرید اسپکولوم واژینال هایمد

جهت خرید و قیمت اسپکلوم واژینال های مد HiMed در فروشگاه آنلاین مبنامدیک (تجهیزات پزشکی مبنا) روی لینک کلیک نمایید.

برخی از منابع: Speculum | Wikipedia

4.7 - (7 امتیاز)
تیم محتوا
ارسال دیدگاه